Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Fatsa Gerçeği

Fatsa ve geçmişi geçmişte yaşanan onca olaylar anlatılmıştır. Karadenizde unutulmaması gereken en önemli olaylardan birisi olduğu düşündüğüm bu konu ile başlamak lazım diye düşünüyorum.

aslında bir video ilede güzel bir şekilde anlatılmıştır ; Tıklayarak izleye bilirsiniz.

“… 12 eylül’den kısa bir süre önce ben ve kuvvet komutanları arkadaşlarım ordu’daki acıklı durumu yerinde görmek ve ilgililerden izahat almak için, ordu’ya gitmiştik.

ne hazindir ki, samsun’dan ordu’ya helikopterle gelirken, bazı makamlar bize fatsa üzerinden geçerken, yüksekten uçmamızı, zira, yerden helikopterlere silahla ateş edilmesi ihtimalinin bulunduğunu söylemişlerdi.

yalnız bu misal bile, bu vilayetimizin ne feci bir durumda bulunduğunu göstermeye yeterdir zannederim.

düşününüz sevgili vatandaşlarım, türkiye cumhuriyeti devletinin bir genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları, kendi vatan toprakları üzerinden geçecek ve onlara yerden bir takım haydutlar ateş edebilecek veya bu ihtimal belirebilecek.. sanki kendi yurdumuzdan değil de muharebe meydanında, düşman mevzileri üzerinden geçiyoruz. işte temel hak ve hürriyetlerden istifade edenler, bu gibi haydutlar idi.

o gün, yerinde müşahade ettiğimiz ve dinlediğimiz bu korkunç durum üzerine ankara’ya döner dönmez, bölgede geniş çapta bir aramanın yapılması gerektiğini ilgili makamlara söyledik. bu arama operasyonu yapıldı. fatsalı kardeşlerim bunu çok iyi hatırlayacaklardır.

bir tek kasabamızda, o kasaba halkının huzur ve güveni için yapılan bu ufak operasyon sonunda, buradaki idare şeklini destekleyenler ve hatta, birçok belediyelerimizde de böyle olmasını arzu edenler, bunun özlemini çekenler neler yazmadılar, meclis’te neler söylemediler ki…

bu bir faşist baskı değil de ne imiş?

burada halk, kendi kendini gül gibi idare ediyormuş… hiçbir olay da çıkmıyormuş, burada mevcut bütün parti başkanları da, bu idare şeklinden şikayetçi değillermiş. nasıl şikayetçi olsunlar? isterse bir şikayetçi olsun da ertesi gün başına ne geleceğini görsün.

sevgili vatandaşlarım,

hazırlanan anayasaya, daha hazırlanmaya başlandığı gün karşı çıkanlar ve bu anayasayı çağdışı olarak niteleyenler, bakınız o zaman, bu ufak operasyon için neler yazdılar. bunlardan bir kaçını okuyacağım. iyi dinleyiniz. radyo – televizyon başında olan vatandaşlarımın da ibretle dinlemelerini rica ediyorum. o tarihte neler yazdılar bu operasyon için…

bunları yazanların ismini vermiyorum, onları siz bilirsiniz. bunlardan bir tanesi şöyle yazıyor bakın :

“fatsa’da müthiş bir olay vardı. bir belediye başkanı, halkla elele vermiş, karadeniz’in küçücük bir kasabasına, ankara’daki politikacı kafasının alamayacağı bir demokrasi anlayışı sokmuştur”. görüyor musunuz özlediği demokrasi ne çeşit bir demokrasiymiş? hükümet, devlet olmayacak, bir belediye reisi çıkacak, halkla elele verip yöreyi idare edecek. halk komiteleri kuracak, bütün kararları bu komiteler verecek ve bunun adına da demokrasi denilecek.

yazar devam ediyor, daha bitmedi…

“kadın, erkek, genç, ihtiyar, herkes konuşuyor”… serbestçe konuşuyormuş orada. “herkes her konuda düşüncesini söylüyor”. fatsalılar iyi bilir, söylüyor mu, söylemiyor mu? işler böyle yürüyordu.

“bu örnek, sağın gözüne batmaya başladı. başka yerlerdeki kurtarılmış bölge öyküsüyle, fatsa’nın öyküsü bile bile bir tutulmaya, bu alışılmamış demokrasi denemesi, anarşi etiketinin altına sokulmaya başlandı”.

yani burada da anarşi var dediğimizde “bu etiketi yapıştırdınız” diyor. bölgede cereyan eden olayların, yurdun diğer bölgelerinde de cereyan ettiğini, kurtarılmış bölgeler teşekkül ettiğini dile getirdikten sonra şöyle devam ediyor bu yazar:
“ama, fatsa’da türkiye’nin başka köşelerinde olmayan bir şey vardı. ilçede 11 halk komitesi kurulmuştu”. yazar, bu makalesinde bir partinin ismini vererek şöyle devam ediyor, o partinin ismini vermeyeceğim:

“bu partinin de bir ara heves ederek, programına ve seçim bildirgesine koyduğu, ama bir türlü gerçekleştiremediği bu komiteler, halkın oylarıyla seçilmekte, her mahalledeki halk, şikayetlerini bu komitelere yapmakta, komiteler, sorunları doğrudan doğruya çözmeye çalışmakta, çözemediklerini de belediyeye aktarmaktaydılar”.

bu komitelerin nasıl seçildiğini, bunların hangi örgütlere mensup olduğunu fatsalılar da bilir, biz de biliyoruz. sözde seçimle gelmiş. yani fatsalıların hepsi bir araya gelmiş, seçimlerde bu komiteler teşekkül etmiş. yalan….

ve devam ediyor:

“ne var ki, fatsa’da yaratılan yönetim, halkı işin içine katmadan ülke yönetmeye hevesli olanların keyfini kaçırmıştır”. hükümetin keyfini kaçırmış.. “böyle olunca da burada seçimle işbaşına gelmiş bir yerel yönetim sorumlusunu, sanki ezilmesi, yok edilmesi, yerin dibine batırılması gereken bir düşman gibi görmeye başladılar”… nasıl methediyor bakın belediye reisini. şimdi o belediye reisi mahkemelerde hesap veriyor.

seçimle gelmiş ya belediye reisi, hükümetten de kuvvetli artık… her şeyi yapabilir. o ki seçimle gelmiş, mesele yok..
başka bir yazar da şöyle diyor: “bu operasyonu gerçekleştiren güvenlik kuvvetlerine karşı en küçük silahlı veya silahsız bir direnme söz konusu değildir”. yapamazdı ki, çünkü orada bir tabur asker vardı. bu nokta önemlidir. “operasyon dendiği zaman akla gelen şey, direnen, ya da başkaldıran bir güce karşı eylemdir. fatsa’da böyle bir olay söz konusu değildir. halk ve yerel yöneticiler tedirgin ama, serinkanlı biçimde operasyonu izlemekle yetinmişlerdir. fatsa operasyonu, çorum olaylarının hemen ardından ve ivedilikle neden yürürlüğe konmuştur? bu sorunun cevabını verecek durumda değiliz. fatsa’ya kent çapında ve çok büyük kolluk güçleriyle bir operasyon uygulanması için ne gibi bir devlet mantığı vardır. bu soruyu da şimdilik cevaplamak zordur”. bulamıyormuş cevabını.

başka bir yazar da bakınız ne diyor? bu da hukukçu, büyük bir hukukçu bunu yazan da. “operasyon fatsa halkının anayasa ve yasaların güvencesi altında bulunan kişi dokunulmazlığını ortadan kaldırmıştır” diyor. bakın kişi dokunulmazlığını nasıl kullanıyorlarmış gördünüz.

ondan sonra da özel yaşamın gizliliğini ortadan kaldırmış. yani üstleri, başları, eşyaları aranmış. silah buldular bir sürü. konut dokunulmazlığını ortadan kaldırmış. evlere girilmiş aranmış. haberleşme özgürlüğüne halel gelmiş. telefon hatları falan kesilmiş ve devam ediyor sonra: “bu kentimizde sıkıyönetim olmadığına göre temel hakların askıya alınması veya durdurulması yetkisini, vali hangi yasalardan almaktadır? sokağa çıkma yasağı kişiyi özgürlüklerinden yoksun bırakan ağır bir işlemdir. valiler, bu yetkiyi hangi yasadan almaktadırlar?” hangi yasa olduğunu bilir, gayet iyi bilir o… iller idaresi kanunundan.”

BİLGİLER
tarafından 14 Şubat 2016 - 9:32 pm tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 628 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
ORDU'da 5 Günlük Hava Tahmini

Fındık Mitingi Başladı

tüm yazıları için tıklayın...

Fatsa Taksi

tüm yazıları için tıklayın...

Evlilik

tüm yazıları için tıklayın...

Fatsada wifi hizmeti

tüm yazıları için tıklayın...

Fatsa Gerçeği

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
Son Yorumlar